nedeľa 20. novembra 2011

Dojčenie a plodnosť

(Preklad článku profesorky K. Dettwyler, originál sa nachádza tu: Brestfeeding and Fertility)

Katherine A. Dettwyler, Ph.D.
Department of Anthropology (Katedra antropológie),
Texas A & M University

2004 doplnenie: Peter Ellison publikoval na túto tému dve knihy:

On Fertile Ground, Peter T. Ellison, máj 2003, Harvard University Press, dostupné tu.

Reproductive Ecology and Human Evolution (Evolutionary Foundations of Human Behaviour), edit. Peter T. Ellison, december 2001, Aldine de Gruyter Publishers, New York, dostupné tu.

--------------------------------------
Originálny článok z r. 1995:

V knihe Breastfeeding: Biocultural Perspectives sa nachádza kapitola "Breastfeeding, Fertility and Maternal Conditon", ktorej autorom je Peter Ellison. Ide o antropológa a vedúceho katedry antropológie na Univerzite v Harwarde. V jeho kapitole ide o prehľad histórie výskumu o súvise medzi dojčením a plodnosťou, ktorý bol urobený od začiatkov až do roku 1993, kedy túto kapitolu dokončil (trvá to večnosť, kým sa rukopis dostane do tlače).

Toto je môj stručný prehľad jeho kapitoly. Satie dieťaťa spôsobuje, že matkina hypofýza produkuje prolaktín. Pôvodne sa predpokladalo, že prolaktín priamo ovplyvňuje ovuláciu/plodnosť, ale novšie výskumy naznačujú, že existuje ďalší hormón, ktorý je prostredníkom medzi prolaktínom a vaječníkmi. Vysoká hladina prolaktínu vedie buď k vysokej alebo nízkej hladine tohto hormónu, ktorý následne ovplyvňuje plodnosť. Plodnosť nie je jav typu "buď/alebo". Nejakú dobu po pôrode žena neovuluje, dokonca aj v prípade, že nedojčí. Pokiaľ dojčí dosť často na to, aby sa hladina prolaktínu udržala nad jej individuálnou kritickou hranicou pre plodnosť (a u každej ženy je táto hranica iná), jej plodnosť je potlačená.

Najvyšším stupňom potlačenia je chýbajúca ovulácia, ale ako hladina prolaktínu klesá (*), vaša plodnosť sa postupne vracia. Najprv začnete ovulovať, ale nebudete mať dostatočné hladiny hormónov pre oplodnenie. Potom môže prísť ovulácia aj oplodnenie, ale stále nebudete mať dostatočné hladiny hormónov pre implantáciu vajíčka. Nakoniec môžte ovulovať, nastane oplodnenie aj implantácia, ale nebudete mať dostatočné hladiny hormónov pre urdžanie tehotenstva, takže príde k skorému potratu, pravdepodobne v priebehu minút až hodín po implantácii, takže vôbec neviete, že ste boli tehotná. Je možné aj ovulovať, a nemať dostatočné hladiny hormónov v potrebným kombináciách na to, aby sa maternica pripravila na implantáciu, takže áno, je možné mať ovuláciu a nemať menštruáciu. Medzi ženami sú obrovské rozdiely vo všetkých týchto štádiách. Sú ženy, čo znova otehotnejú hneď pri prvej ovulácii, bez predchádzajúcej menštruácie. Pred rokmi som sa v Indiane zoznámila so ženou, ktorá mala v priebehu šiestich rokov tri deti bez jedinej menštruácie! Jej doktor mal problém stanoviť jej dátum pôrodu.

A verili by ste, že dosiaľ nebol urobený žiaden, naozaj žiaden výskum o tom, či môže byť proces postupného návratu plodnosti obrátený následkom zintenzívnenia dojčenia? Špeciálne som poprosila Petra Ellisona, aby do svojej kapitoly zahrnul aj takýto výskum, a ubezpečil ma, že žiaden takýto výskum neexistuje, hoci poznamenal "Logicky to dáva zmysel". Čiže ak by sa dieťa po tom, ako sa matke vrátila menštruácia, začalo častejšie dojčiť, matkine hladiny prolaktínu by sa zvýšili a následne by znovu potlačili plodnosť.

Som si istá, že to funguje, jednak z vlastnej skúsenosti a jednak z náhodných rozhovorov s inými dojčiacimi matkami. Pre konkrétny príklad, pri mojom treťom synovi Alexandrovi som v priebehu jeho prvého roka pracovala z domu, strávila som vtedy mnoho hodín pri počítači píšúc a zároveň dojčiac svojho syna. V lete 1992, keď mal rok, som bola doma (žiadne vyučovanie) a veľa som dojčila. Keď mal 13 mesiacov, začal sa letný semester, ja som ho na 6 hodín denne dávala opatrovateľke, aby som mala v kancelácii viac času, a hneď nasledujúci mesiac som dostala menštruáciu. Mala som menštruáciu v októbri, ďalšiu v novembri, potom v polovici decembra sa semester skončil a ja som 5 týždňov bola so synom doma (to je džob :)). V decembri a v januári som menštruáciu nemala, tá sa mi potom už nadobro vrátila vo februári. Ach jaj. Prajem si, aby niekto vyvinul tabletku, ktorá by napodobňovala priebeh laktačnej amenorey, takže by som nemala menštruáciu nasledujúcich ktoviekoľko rokov. To pritom ani nemám žiaden predmenštruačný syndróm, ani žiadne bolesti, takže viem, že sa vlastne nemám čo sťažovať. Naspäť k téme - rozumiem tomu tak, že žena sa rodí s tisíckami vajíčok a že menopauza nemá nič spoločné s vyčerpaním zásob týchto vajíčok.

Viem si predstaviť, že môže byť nejaký súvis medzi pretrvávajúcim dojčením a neschopnosťou udržať tehotenstvo, zvlášť u ženy, ktorá produkuje veľké množstvo prolaktínu v reakcii na dojčenie, alebo ktorej vaječníky sú zvlášť citlivé na akúkoľvek hladinu prolaktínu (či iného hormónu), ktorý produkuje. Treba sa poradiť s reprodukčným endokrinológom, či je to váš prípad. Nemyslím, že hladina oxytocínu spôsobujúca kontrakcie maternice toľkú dobu po narodení dieťaťa by mohla viesť k potratu, skôr hladina prolaktínu môže zamedzovať implantácii alebo pokračovaniu tehotenstva.

Veľa informácií môžete nájsť v už publikovaných dielach Petra Ellisona. Ak máte prístup do univerzitnej knižnice, vyhľadajte si ho v počítači a pozrite, ktoré jeho diela majú. Dúfam, že som pomohla.

--------------------------------
Pripravila Sue Ann Kendall 3. augusta 1995, posledná úprava 11. marca 2004.

(Preklad je zverejnený so súhlasom autorky, pofesorky K. Dettwyler.)

--------------------------------
(*) V pôvodnom texte "klesá", zrejme ide o preklep

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára